Ścieżka procesu dla Kandydatów eksternistycznych w postępowaniach o nadanie stopnia doktora wszczętych od dnia 01.10.2019
Akty prawne odnoszące się w swej treści do procedury postępowania o nadanie stopnia doktora udostępnione są pod adresem:
https://radydyscyplin.cm-uj.krakow.pl/akty-prawne/
Szczegółowe zapisy zawiera zwłaszcza załącznik nr 1 do uchwały Senatu UJ nr 87/IX/2019 z dnia 25.09.2019 z późniejszymi zmianami.
Wymagane załączniki wniosków i oświadczeń są udostępnione na stronie Rady Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ pod adresem:
Kandydat ubiegający się o wszczęcie postępowania o nadanie stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu postępuje według następującego schematu:
I. Zapoznanie z kryteriami postępowania o nadanie stopnia doktora
Kandydat zapoznaje się z rekomendacjami wynikającymi z Ustawy 2.0 oraz rekomendacjami Rady Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ dotyczącymi postępowania o nadanie stopnia doktora wszczętego od dnia 01.10.2019 r., dostępnymi pod adresem:
https://radydyscyplin.cm-uj.krakow.pl/nauki-o-zdrowiu/doktorat-procedury/kryteria/
II. Wstępna weryfikacja dorobku
Kandydat przedstawia w wersji elektronicznej Przewodniczącemu Rady Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ (wysyłając na adres: rdnoz@uj.edu.pl ) do weryfikacji wstępnej następujące dokumenty:
III. Złożenie wniosku o wyznaczenie promotora wraz z dokumentacją papierową
Po akceptacji przedłożonego materiału do wszczęcia postępowania o nadanie stopnia doktora Kandydat składa w Biurze Rady Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ w wersji papierowej i elektronicznej (na elektronicznym nośniku danych) następujące dokumenty:
Rada Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ na posiedzeniu podejmuje uchwałę w sprawie wyznaczenia promotora.
Rada Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ ma czas na wyznaczenie promotora do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku o wyznaczenie promotora (zwykle odbywa się to na najbliższym posiedzeniu RD).
Powołanie promotora pomocniczego w postępowaniu o nadanie stopnia doktora
W celu powołania promotora pomocniczego konieczne jest złożenie szczegółowego uzasadnienia od Promotora, uwzględniającego odpowiedź na pytanie:
Jakie zadania naukowe musi nadzorować promotor pomocniczy ze względów merytorycznych? (np. promotor główny nie zna określonych metod badawczych i wymaga to nadzoru promotora pomocniczego)
Propozycja promotora pomocniczego musi znaleźć się również w konspekcie pracy doktorskiej. Do wniosku o powołanie promotora pomocniczego należy dołączyć kopię dyplomu doktorskiego osoby proponowanej do pełnienia tej funkcji.
IV. Złożenie wniosku o wszczęcie postępowania oraz złożenie rozprawy doktorskiej
Po podjęciu uchwały Rady Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ w sprawie wyznaczenia promotora/ promotorów i przygotowaniu ostatecznej wersji rozprawy Kandydat:
V. Kolejne etapy postępowania
Po złożeniu przez Kandydata rozprawy oraz wniosku o wszczęcie postępowania wraz z załącznikami Rada Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ podejmuje uchwałę o wszczęciu postępowania, uchwałę w sprawie powołania Komisji doktorskiej oraz uchwałę w sprawie powołania Komisji egzaminacyjnej.
Skład komisji doktorskiej:
Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ wyznacza jednego z Członków Komisji doktorskiej do pełnienia funkcji Sekretarza do protokołowania przebiegu obrony doktorskiej.
Po wszczęciu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora z Kandydatem (lub z jednostką finansującą postępowanie) zawierana jest umowa na pokrycie kosztów postępowania. Do umowy przygotowywana jest kalkulacja kosztów. Aktualny koszt postępowania wynosi ok. 20 tys. zł.
Pierwszą ratę, stanowiącą 50% kosztów całkowitych, Kandydat (lub jednostka finansująca) płaci po wszczęciu postępowania, drugą po zakończeniu postępowania. Umowę na finansowanie kosztów podpisuje Dziekan wydziału. Kandydat (lub jednostka) ponosi koszty postępowania niezależnie od jego wyniku.
Rozprawa doktorska zostaje wysłana do trzech recenzentów.
Po otrzymaniu co najmniej dwóch pozytywnych recenzji rozprawy doktorskiej przed Komisją egzaminacyjną Kandydat składa egzamin doktorski z dyscypliny odpowiadającej tematyce rozprawy.
Po egzaminie doktorskim, w przypadku, gdy wszystkie trzy recenzje są pozytywne, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ wydaje postanowienie o dopuszczeniu do publicznej obrony rozprawy doktorskiej.
Po otrzymaniu wszystkich recenzji, gdy jedna z recenzji jest negatywna, Przewodniczący Komisji doktorskiej zwołuje posiedzenie Komisji doktorskiej w celu podjęcia uchwały w sprawie dopuszczenia rozprawy do publicznej obrony.
W przypadku otrzymania co najmniej dwóch negatywnych recenzji rozprawy doktorskiej Rada Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ wydaje postanowienie o odmowie dopuszczenia rozprawy do publicznej obrony.
W przypadku dopuszczenia do obrony Przewodniczący komisji doktorskiej wyznacza termin obrony (w porozumieniu z Promotorem oraz Kandydatem).
Informacje o postępowaniu, streszczenie rozprawy oraz recenzje publikowane są na stronach BIP UJ oraz POL-on.