Ogólne kryteria rozprawy doktorskiej określone są w Rozdziale 2. Par. 5 Załącznika nr 1 do uchwały nr 87/IX/2019 Senatu UJ z dnia 25 września 2019 roku.
Nowo obowiązujące rekomendacje w postępowaniach o nadanie stopnia naukowego doktora – obowiązują dla prac doktorskich składanych do Biura Rady Dyscypliny Nauki medyczne UJ po 1.12.2020 r.
Rozprawę doktorską może stanowić:
Cykl co najmniej 3 oryginalnych prac powiązanych tematycznie opublikowanych w czasopismach z listy MNiSW. Co najmniej 2 prace oryginalne muszą być opublikowane w czasopismach z listy Journal Citation Reports (JCR).
Alternatywnie cykl może składać się z 2 prac oryginalnych i jednej pracy o charakterze pracy przeglądowej (ekwiwalentem pracy przeglądowej może być opis przypadku).
Praca przeglądowa (lub opis przypadku) wchodząca w cykl publikacji musi być opublikowana w czasopiśmie z listy JCR.
W co najwyżej jednej pracy oryginalnej Kandydat może być 2. autorem, a w pozostałych musi być pierwszym autorem.
Co do zasady publikacje składające się na cykl nie mogą być wykorzystane do celów innego postępowania o nadanie stopnia doktora lub doktora habilitowanego.
W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach dopuszcza się formę monografii.
Wyróżnienie pracy doktorskiej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyróżnienie pracy doktorskiej wymaga odrębnej uchwały Rady Dyscypliny.
Rekomendacje dotyczące wyróżnienia rozpraw w formie cyklu prac:
Istnieje możliwość wyróżnienia rozprawy przedstawionej w formie monografii, jeśli prezentuje ona wyjątkowo wysoki poziom naukowy.
W wypadku prac wieloautorskich, do każdej z prac cyklu należy złożyć oświadczenie zgodnie z par. 3. Pkt 2 i 3. Załącznika nr 1 do uchwały nr 87/IX/2019 Senatu UJ z dnia 25 września 2019 roku.
Zgodnie z Par. 5 ust. 2 Rozporządzenia MNiSW z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego trybu i przeprowadzania czynności w przewodach doktorskich, w przypadku gdy rozprawę doktorską stanowi samodzielna i wyodrębniona część pracy zbiorowej, kandydat przedkłada oświadczenie określające jego indywidualny wkład w powstanie pracy oraz oświadczenia co najmniej czterech pozostałych współautorów. Kandydat jest zwolniony z obowiązku przedłożenia oświadczenia w przypadku śmierci współautora, uznania go za zmarłego albo jego trwałego uszczerbku na zdrowiu uniemożliwiającego uzyskanie wymaganego oświadczenia.